Kalatówki

Kalatówki
E19° 58' 1.2914" N49° 15' 33.8146"
Zakopane

To bajkowe miejsce. Hotel Górski PTTK Kalatówki położony jest w samym sercu Tatr, w Tatrzańskim Parku Narodowym. Giewont i Kasprowy są tu na wyciągnięcie ręki. Wokół tylko szum smreków, szmer górskich potoków, niezwykła wieczorna cisza i nieokiełznana przyroda. To oaza dla tych wszystkich, którzy kochają Tatry.

Hotel stanął w dolinie Bystrej, na wysokości 1198 m n.p.m., tuż przy szlaku wiodącym z Kuźnic na Giewont. To tutaj odbywa się m.in. słynny Jazz Camping, a także Zawody na Starym Sprzęcie o „Wielkanocne Jajo”. Tuż obok hotelu – w Suchym Żlebie sąsiadującym z Kalacką Turnią – odnajdziemy 400-metrowy wyciąg orczykowy. Choć to bardzo kameralny „ośrodek” narciarski, ma swoich wielbicieli. Stok jest łatwy, a śniegu na nim nie brakuje nawet późną wiosną. W hotelu jest wypożyczalnia sprzętu i serwis. Jest też szkółka i przedszkole narciarskie.

Wspomnieć wypada, że to na Kalatówkach stanęła pierwsza skocznia narciarska, a było to w 1908 roku. W 1962 roku, gdy Zakopane było gospodarzem mistrzostw świata FIS, ustawiono dwa wyciągi orczykowe – w Suchym Żlebie i na Polanie Kalatówki. Tutaj trenowali m.in. tacy mistrzowie jak Józef Łuszczek i Andrzej Bachleda-Curuś.

Pokaż wszystkie
Numer ratunkowy w górach
[+48] 601 100 300
MOT Logo